Avkommor Utställning

Kull 1

Galina

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
9 Jul-05 X-Katten Eva Porat 12 Ex 1
2 Okt-05 Top Cat Alexey Shchukin 11 Ex 1
5 Nov-05 Stockholms Kattklubb Pia Nyman 11 Ex 1,NOM!
21 Jan-06 X-Katten, Gävle Aliosha Romero 11 Ex 1
29 Apr-06 Hälsingekatten Alva Uddin 10 CAP
8 Okt-06 Birka Karl Preiss 10 CAP, NOM!
11 Nov-06 Stockholms Kattklubb Lee Selassa 10 PREMIER, NOM!
10 Mar-07 x-katten Raymond Saetre 8 CAPIB
11 Mar-07 x-katten C-K Gulsett 8 CAPIB
21 Apr-07 Norak,Norge Stephe Bruin 8 INT.PREMIER, NOM!
2 röster i panel
22 Apr-07 Norak,Norge Annette Sjdin 6 CAGPIB, NOM!
2 Dec-07 Birka Lena Nordström 6 CAGPIB
15 Dec-07 Alfakatten Sirpa Lindelöf 6 CAGPIB
26 Jan-08 Nerikes Kattklubb Flavia Capra 6 CAGPIB, NOM!
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Judit Zuurveld 6 CAGPIB, BIV!
13 Apr-08 Skogkattklubben Birka Maud Olsen Johansson 6 CAGPIB
7 Jun-08 Sundsvalls Kattklubb Stephe Bruin 6 CAGPIB, BIV!
8 Jun-08 Sundsvalls Kattklubb Sirpa Lindelöf 6 GRAND INT. PREMIER! NOM!
8 Nov-08 Norak,Norge Stephe Bruin 4 CAPE, BIV!
9 Nov-08 Norak,Norge Eiwor Andersson 4 CAPE
12 Sep-09 Gestrica Kattklubb Michael Edström 4 CAPE, NOM!

Jelena

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
3 Jun-06 Nerk Maud Olsen 9 CAC
1 Jul-06 Värmlands Kattklubb Annelie Persson 9 CAC
12 Aug-06 Mälarkatten Alva Uddin 9 CHAMPION!
23 Sep-06 Dalälvskatten Eva Porat 7 CACIB
11 Nov-06 Stockholms Kattklubb Lee Selassa 7 CACIB
9 Dec-06 Adelkatten, Norge Anne Gro Edström 7 INT.CHAMPION! BIV
10 Dec-06 Adelkatten, Norge Anne Köhn 5 CAGCIB
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Eiwor Andersson 5 CAGCIB
10 Mar-07 x-katten Raymond Saetre 5 Ex 1 %
14 Apr-07 Hälsingekatten Aliosha Romero 5 CAGCIB
22 Apr-07 Västerås Kattklubb Eva Porat 5 CAGCIB
5 Maj-07 TopCatClub Alva Uddin 5 CAGCIB
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Judit Zuurveld 5 CAGCIB, BIV, NOM!
13 Apr-08 Skogkattklubben Birka Maud Olsen 5 CAGCIB
13 Juli-08 Järva Kattklubb Bjarne Wikstrm 5 Ex1 %
5 Apr-08 Västerås Kattklubb Annelie Persson 5 Ex 2

Iriza

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
9 Jul-05 X-Katten Eva Porat 12 Ex 2
7 Aug-05 Fräsets Kattklubb Eva Porat 12 Ex 2

Karelin

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
9 Jul-05 X-Katten Eva Porat 12 Ex 1

Pusjkin

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
25 Sep-05 Dalälvskatten Francoise Milcent 11 Ex 1, NOM!
21 Jan-06 X-Katten, Gävle Aliosha Romero 11 Ex 1
1 Apr-06 Fräset, Tierp Jörgen Frithiof 9 CAC
2 Apr-06 Klöset, Tierp Britt-Maria Johansson 9 CAC
29 Apr-06 Hälsingekatten Alva Uddin 9 Ex 2
30 Apr-06 Hälsingekatten Aliosha Romero 9 CHAMPION!

Lilia

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
28 Jan-06 Nerk Pia Nyman 9 CAC

Kull 2

Kasparow

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
1 Apr-06 Fräset, Tierp Jörgen Frithiof 11 Ex 1
29 Apr-06 Hälsingekatten Alexey Shchukin 11 Ex 1
30 Apr-06 Hälsingekatten Aliosha Romero 11 Ex 1
3 Jun-06 Nerikes Kattklubb Jörgen Frithiof 11 Ex 2
18 Jun-06 Absolut Kattklubb Fabrice Calms 11 Ex 1
23 Sep-06 Dalälvskatten Dorte Kaa 9 CAC
30 Sep-06 Solkatten, Skellefteå Veikko Sarrela 9 CAC
1 Okt-06 Solkatten, Skellefteå Karina Bjuran 9 CHAMPION!
4 Nov-06 Norak, Norge Marie Westerlund 7 CACIB
5 Nov-06 Norak, Norge Geir Edvardsen 7 CACIB
11 Nov-06 Stockholm Kattklubb Annika Högberg 7 INT.CHAMPION!
10 Mar-07 X-Katten, Tierp Janka Lund 5 CAGCIB
11 Mar-07 X-Katten, Tierp Raymond Saetre 5 CAGCIB
24 Feb-08 Östkatten Raymond Saetre 10 CAP
10 Maj-08 Speedcat Sirpa Lindelöf 10 CAP
9 Juli-08 Klöset Charles Spijker 10 PREMIER!
10 Juli-08 Klöset Pia Nyman 8 CAPIB
19 Okt-08 Speedcat Kristina Rautio 8 CAPIB, NOM!
13 Dec-08 Adelkatten Annika Billing 8 INT.PREMIER! NOM!
14 Dec-08 Adelkatten Veikko Sarela 6 CAGPIB, NOM!
5 Apr-08 Västerås Kattklubb Francoise Milcent 6 CAGPIB
18 Apr-08 Klöset Britt-Maria Johansson 6 CAGPIB
19 Apr-08 Klöset Annelie Persson 6 CAGPIB
23 Maj-09 Hälsingekatten Ann-Gro Edström 6 CAGPIB
19 Jun-10 Uppsala Kattklubb Eva Porat 6 CAGPIB
29 Aug-10 Gestrica Kattklubb Anne Veland 6 CAGPIB, BIV!
3 Nov-12 Gestrica Kattklubb Bertil Johansson 6 GRAND INT.CHAMPION! BIV, NOM!

Krustjov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
28 Jan-06 Nerk Charles Spiker 12 Ex 1
23 Apr-06 Dackekatten Jrgen Fritiof 12 Ex 1
21 Maj-06 Perserkatten Aliosha Romero 11 Ex 1
3 Jun-06 Nerk Jrgen Fritiof 11 Ex 1
4 Jun-06 Nerk Jrgen Jensen 11 Ex 1
2 Jul-06 Värmlands KK Jrgen Fritiof 11 Ex 1, NOM!
26 Aug-06 Scandinawian Winners Gianmichele Romano 9 CAC
2 Sep-06 Eskilstuna Angelika Kneifel 9 CAC
11 Nov-06 Stockholms Kattklubb Annika Hgberg 9 CHAMPION!
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Hannah Jensen 7 CACIB
22 Apr-07 Västerås Kattklubb Dietmar Sagurski 7 CACIB
12 Maj-07 Mjös-Katten, Hamar (N) Anne Gro Edström 7 INT.CHAMPION!
13 Maj-07 Möjs-Katten, Hamar (N) Maud Olsen 5 CAGCIB
20 Maj-07 Perserkatten Aase Nissen 5 CAGCIB
2 Jun-07 Scandinawian Winners Örebro Yan Roca Folch 5 CAGCIB, BIV

Ninusjka

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
29 Apr-06 Hälsingekatten Alexey Shchukin 11 Ex 2
30 Apr-06 Hälsingekatten Aliosha Romero 11 Ex 2

Kull 3

Julenka

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
17 Sep-06 Verak, Norge Kristiina Rautio 12 Ex 1
21 Apr-07 Norak,Norge Alexey Shchukin 9 CAC
22 Apr-07 Norak,Norge Jolle M. Pillonel 9 CAC

Chagall

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
23 Sep-06 Dalälvskatten Eva Porat 12 Ex 1
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Eiwor Andersson 11 Ex 1, BIV, NOM!
(2 röster i panel)
10 Mar-07 x-katten Raymond Saetre 9 CAC
11 Mar-07 x-katten C-K Gulsett 9 Ex 2
14 Apr-07 Hälsningekatten,Bollns Aliosha Romero 9 CAC, BIV!
22 Apr-07 Västerås Kattklubb Eva Porat 9 CHAMPION! BIV, NOM!
(2 röster i panel)
5 Maj-07 TopCatClub Alva Uddin 7 CACIB
12Maj-07 Mjös-Katten (N) C-K Gulsett 7 CACIB
13Maj-07 Mjös-Katten (N) Tellervo Kass 7 Ex 2
14 Jul-07 Speedcat Satu Hmlinen 7 INT.CHAMPION!
29 Sep-07 Fräsets Kattklubb Hannah Jensen 10 CAP
30 Sep-07 Fräsets Kattklubb Judith Zuurveld 10 CAP
13 Okt-07 Dalälvskatten Steph Bruin 10 PREMIER! NOM!
14 Okt-07 Dalälvskatten Karina Bjuran 8 CAPIB
26 Jan-08 Nerikes Kattklubb Flavia Capra 8 CAPIB
10 Maj-08 Lirak, Norge Kristiina Rautio 8 INT.PREMIER!
11 Maj-08 Lirak, Norge Dietmar Sagurski 6 CAGPIB
28 Juni-08 Värmlands Kattklubb Jörgen Frithiof 6 CAGPIB, NOM!
(2 av5 röster i panel)
29 Juni-08 Värmlands Kattklubb Aliosha Romero 6 CAGPIB, NOM!
9 Aug-08 Klöset Charles Spijker 6 CAGPIB
10 Aug-08 Klöset Pia Nyman 6 CAGPIB
23 Aug-08 Mälarkatten Anne Veland 6 CAGPIB, NOM!
(2 av5 röster i panel)
30 Aug-08 Scandinawian Winners Gianfranco Mantovani 6 Ex 2
28 Sep-08 Dalälvskatten Henry Hornell 6 CAGPIB, NOM!
18 Okt-08 Speedcat Marie Westerlund 6 GRAND INT. CHAMPION!
7 Dec-08 Birka Anne Köhn 4 CAPE
13 Dec-08 Adelkatten Laura Burani 4 CAPE, BIV, NOM!
BEST IN SHOW!
14 Dec-08 Adelkatten Marie Westerlund 4 CAPE, BIV, NOM! Utställningens Bästa Sibiriska katt i Siv.
1 Feb-09 Nerikes Kattklubb Raymond Saetre 4 CAPS
5 April-09 Västerås Kattklubb Annelie Persson 4 CAPS
18 April-09 Klöset Lena Nordstrm 4 CAPS
19 April-09 Klöset Annelie Persson 4 CAPS
4 Juli-09 Värmlands Kattklubb Anette Engvall 4 CAPS, BIV, NOM!
5 Juli-09 Värmlands Kattklubb Hanna Jensen 4 CAPS BIV!
5 Sep-09 Mellansvenska Kattklubben Henry Hornell 4 CAPS
12 Sep-09 Gestrica Kattklubb Michael Edstrm 4 SUPREME PREMIER!
NOM!
13 Sep-09 Gestrica Kattklubb Maud Olsen Johansson 2 HP
5 Dec-09 Adelkatten Michael Edstrm 2 HP NOM!
6 Dec-09 Adelkatten Hannah Jensen 2 HP BIV, NOM!
3 Juli-10 Värmlands Kattklubb Maud Olsen Johansson 2 HP
 28 Aug-10 Gestrica Kattklubb Michael Edström 2 HP NOM!
 29 Aug-10 Gestrica Kattklubb Henry Hornell 2 HP
5 Mars-11 Gestrica Kattklubb Raymond A Saetre 2 HP NOM!
7 Maj-11 Lirak Maud Olsen Johansson 2 HP
8 Maj-11 Lirak Anne Veland 2 HP
30 Juni-12 Värmlands Kattklubb Hannah Jensen 2 HP NOM!
1 Juli-12 Värmlands Kattklubb Lene Glem 2 HP
27 Sept-14 Dalälvskatten Robert Lubrano 2 HP
27 Sept-14 Dalälvskatten Zvezdan Memedov 15 a 3:a
28 Sept-14 Dalälvskatten Åsa Hammarlund 2 HP NOM!
28 Sept-14 Dalälvskatten Glenn Sjöbom 15 a 2:a

Miron

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
4 Nov-06 Norak Hannah Jensen 11 Ex 1
5 Nov-06 Norak Geir Edvardsen 11 Ex 1
9 Dec-06 Adelkatten Anne Gro Edstrm 11 Ex 1
12Maj-07 Mjös-Katten (N) C-K Gulsett 9 Ex 2
13Maj-07 Mjös-Katten (N) Tellervo Kass 9 CAC
2 Jun-07 Scandinawian Winners Örebro Eiwor Andersson 9 CAC
10 Jun-07 Smaalenene Katteklubb Hanne Sofie Sneum 9 CHAMPION!
25 Aug-07 Adelkatten Mojca Godek 7 CACIB
26 Aug-07 Adelkatten C-K Gulsett 7 CACIB
8 Sep-07 Västsvenska Kattklubben Pia Nyman 7 INT.CHAMPION!
9 Sep-07 Västsvenska Kattklubben Hannah Jensen 5 CAGCIB
3 Nov-07 Burak Tellervo Kass 5 CAGCIB
4 Nov-07 Burak Rolf Voehringer 5 CAGCIB
26 Jan-08 Lirak Olga Sizova 5 CAGCIB
5 Apr-08 Norak Gianfranco Mantovani 5 Ex 2
6 Apr-08 Norak Henry Hornell 5 Ex 2
10 Maj-08 Lirak Kristiina Rautio 5 CAGCIB
11 Maj-08 Lirak Dietmar Sagurski 5 CAGCIB
14 Juni-08 Webkatten Maud Olsn 5 Ex 2
15 Juni-08 Webkatten Kristiina Rautio 5 Ex 2
16 Aug-08 SÖRAK Henry Hornell 5 CAGCIB
17 Aug-08 SÖRAK Stephe Bruin 5 GRAND INT.CHAMPION! NOM!
13 Dec-08 Adelkatten Laura Burani 10 Ex 2
14 Dec-08 Adelkatten Marie Westerlund 10 CAP

Kull 4

Lupu

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
23 Sep-06 Dalälvskatten Dorte Kaa 12 Ex 1
11 Nov-06 Stockholms Kattklubb Lee Selassa 12 Ex 1
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Jrgen Jensen 11 Ex 1
10 Mar-07 x-katten Raymond Saetre 11 Ex 1
11 Mar-07 x-katten Janka Lund 11 Ex 1
14 Apr-07 Hälsningekatten,Bollnäs Aliosha Romero 9 CAC
22 Apr-07 Västerås Kattklubb Raymond Saetre 9 CAC, NOM!
5 Maj-07 Top Cat Club Lili Anciau 9 CHAMPION!
12Maj-07 Mjös-Katten (N) Anne Gro Edström 7 CACIB
13Maj-07 Mjös-Katten (N) Maud Olsen 7 CACIB
2 Jun-07 Scandinawian Winners Örebro Hannah Jensen 7 INT.CHAMPION!

Tupu

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Jörgen Jensen 11 Ex 2

Roope

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
11 Nov-06 Stockholms Kattklubb Annika Hgberg 12 Ex 1
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Kristiina Ratio 11 Ex 1, BIV
10 Mar-07 X-Katten, Tierp Raymond Saetre 11 Ex 1
11 Mar-07 X-Katten, Tierp C-K Gulsett 11 Ex 1, NOMINERAD!
14 Apr-07 Hälsningekatten Henry Honell 9 CAC
22 Apr-07 Västerås Kattklubb Lone Lund 9 Ex 1%
5 Maj-07 Top Cat Alva Uddin 9 CAC
12 Maj-07 Mjös-Katten (N) Anne Gro Edstrm 9 CHAMPION! NOM!
13 Maj-07 Mjös-Katten (N) Henry Hornell 7 CACIB
14 Juli-07 Speedcat Nurit Pahl 7 CACIB
18 Apr-09 Sydkatten Hannah Jensen 7 INT. CHAMPION!

Iines

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
23 Sep-06 Dalälvskatten Dorte Kaa 12 Ex 1
11 Nov-06 Stockholms Kattklubb Lee Selassa 12 Ex 1
20 Jan-07 Nerikes Kattklubb Kristiina Ratio 11 Ex 1, NOM!
10 Mar-07 X-Katten, Tierp Janka Lund 11 Ex 1
14 Apr-07 Hälsningekatten,Bollnäs Henry Honell 9 CAC
22 Apr-07 Västerås Kattklubb Raymond Saetre 9 CAC
5 Maj-07 Top Cat Lili Anciau 9 CHAMPION!
12 Maj-07 Möjs-Katten (N) Henry Hornell 7 CACIB
13 Maj-07 Mjös-Katten (N) C-K Gulsett 7 Ex1 %

Kull 5

Racheck

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
14 April-07 Hälsningekatten,Bollnäs Britt-Maria Johansson 12 Ex 1
22 April-07 Västerås Kattklubb Eva Porat 12 Ex 1, BIV
5 Maj-07 Top Cat Lili Anciau 12 Ex1, BIV, NOM!
2-3 Juni-07 Scandinawian Winners Örebro Raymond Saetre 12 Ex 1
30 Juni-07 Värmlands Kattklubb Eva Porat 11 Ex1, NOM!
1 Juli-07 Värmlands Kattklubb Jörgen Fritiof 11 Ex1, BIV, NOM!
14 Juli-07 Speedcat Maria Rihova 11 Ex 1, BIV, NOM!
22 Sept-07 Medelpads Kattklubb Maud Olsen 11 Ex 1, BIV, NOM!
13 Okt-07 Dalälvskatten Steph Bruin 11 Ex 1, NOM!
14 Okt-07 Dalälvskatten Dorte Kaae 11 Ex 1, NOM!
10 Nov-07 Stockholms Kattklubb Kristiina Rautio 9 CAC, NOM!
BEST IN SHOW!
11 Nov-07 Stockholms Kattklubb Maud Olsen 9 CAC, NOM!
1 Dec-07 Ädelkatten Olga Sizova 9 CHAMPION!
2 Dec-07 Ädelkatten Alva Uddin 7 CACIB, BIV, NOM!
(3-3 förlorade på omröstningen)
8 Dec-07 Norak Carl Kr. Gulsett 7 CACIB
9 Dec-07 Norak Anne Veland 7 INT. CHAMPION!
19 Jan-08 Surok,Finland Sirpa Lindelf 5 CAGCIB, BIV!
20 Jan-08 Surok,Finland Marie Westerlund 5 CAGCIB, BIV, NOM!
3 Feb-08 Järva Kattklubb Eva Porat 5 CAGCIB, NOM!
24 Feb-08 Östkatten Hannah Jensen 5 CAGCIB, NOM!
12 April-08 Skogkattklubben Birka Anne-Gro Edstrm 5 CAGCIB
7 Juni-08 Sundsvalls Kattklubb Hanne Sofie Sneum 5 CAGCIB
8 Juni-08 Sundsvalls Kattklubb Pia Nyman 5 CAGCIB
13 Juli-08 Järva Kattklubb Bjarne Wikstrm 5 Ex 1 %

Ragolin

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
14 Apr-07 Hälsningekatten,Bollnäs Aliosha Romero 12 Ex 1
2 Dec-07 Birka Lena Nordström 10 CAP
15 Dec-07 Alfakatten Sirpa Lindelöf 10 CAP
26 Jan-08 Nerikes Kattklubb Flavia Capra 10 Ex 2
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Judit Zuurveld 10 PREMIER!
13 Apr-08 Skogkattklubben Birka Maud Olsen-Johansson 8 CAPIB
7 Jun-08 Sundsvalls Kattklubb Stephe Bruin 8 CAPIB
8 Nov-08 Norak,Norge Stephe Bruin 8 INT. PREMIER!
9 Nov-08 Norak,Norge Eiwor Andersson 6 CAGPIB, BIV!
12 Sep-09 Gestrica Kattklubb Michael Edström 6 CAGPIB BIV, NOM!

Ramesh

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
12Maj-07 Mjös-Katten (N) Anne Gro Edström 12 Ex 1
13Maj-07 Mjös-Katten (N) Maud Olsen 12 Ex 1, BIV
2 Jun-07 Scandinawian Winners Örebro Yan Roca Folch 12 Ex 1
23 Jun-07 Katteklubben Midt-Norge C-K Gulsett 12 Ex 1
24 Jun-07 Katteklubben Midt-Norge Raymond Saetre 12 Ex 1, NOM!
13 Okt-07 Dalälvskatten Charles Spijker 11 Ex 1
14 Okt-07 Dalälvskatten Bjarne Wikström 11 Ex 1, BIV

Kull 6

Leonid

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
5 Maj-07 Top Cat Club Lili Anciau 12 Ex 2
17 Jun-07 Uppsala Kattklubb Yan Roca-Folch 12 Ex 1
29 Jul-07 Järva Kattklubb Anne Veland 11 Ex 1

Miloslav

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
1 Jul-07 Väk, Kil Jörgen Fritiof 12 Ex 1
9 Feb-08 Göteborg Kattklubb Donna Jean Thompson 9 CAC, BIV, NOM!

Radoslav

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
1 Jul-07 Väk, Kil Jörgen Fritiof 12 EX 1
14 Jul-07 Speedcat Jannick Renault 12 Ex 1, NOM!
26 Jan-08 Nerikes Kattklubb Annelie Persson 9 CAC
22 Mar-08 Stockholms Kattklubb Maud Olsen 9 CAC, NOM!
23 Mar-08 Stockholms Kattklubb Anne Köhn 9 CHAMPION!
28 Juni-08 Värmlands Kattklubb Jörgen Frithiof 10 CAP
7 Dec-08 Birka Veikko Saarela 10 CAP, NOM!
Bästa K-Hane i Sib Specialen!
12 Sept-09 Gestrica Kattklubb Kristiina Rautio 10 PREMIER! NOM!

Maksim

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
12 Maj-07 Mjöskatten, Hamar Anne Gro Edström 12 Ex 1
12 Maj-07 Mjöskatten, Hamar Maud Olsen 12 Ex 1
14 Jul-07 Speedcat Jannick Renault 12 Ex 1

Kull 7

Kazanova

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Anne-Gro Edström 12 Ex 1, NOM!
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Eva Porat Kullklass BÄSTA KULL! (1/4)

Jamila

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Anne-Gro Edström 12 Ex 1
12 Apr-08 Skogkattklubben Birka Eva Porat Kullklass BÄSTA KULL! (1/4)
8 Jan-11 Fräsets Kattklubb Sirpa Lindelöf 10 CAP
5 Mars-11 Gestrica Kattklubb Åsa Hammarlund 10 CAP
6 Mars-11 Gestrica Kattklubb Hanne Sofie Sneum 10 PREMIER!

Fedorov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
28 Juni-08 Värmlands Kattklubb Charles Spijker 12 Ex 1
7 Dec-08 Birka Lee Selassa 9 CAP
12 Sept-09 Gestrica Kattklubb Sirpa Lindelöf 10 CAP

Kull 8

Ingen som varit på utställning

Kull 9

Karamazov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
18 Okt-08 Speedcat Yan Rocha Folch 12 Ex 1
7 Dec-08 Birka Lesley Morgan-Blythe 12 Ex 1
13 Dec-08 Adelkatten,Norge Annika Billing 12 Ex 1, NOM!
14 Dec-08 Adelkatten,Norge Veikko Sarela 12 Ex 1
1 Feb-09 Nerikes Kattklubb Eiwor Andersson 11 Ex 1
5 April-09 Västers Kattklubb Francoise Milcent 11 Ex 1, BIV!
18 April-09 Klöset Britt-Maria Johansson 9 CAC
19 April-09 Kölset Annelie Persson 9 CAC
4 Juli-09 Värmlands Kattklubb Charles Spijker 10 CAP
5 Juli-09 Värmlands Kattklubb Hanna Jensen 10 CAP
5 Sept-09 Mellansvenska Kattklubben Anne Gro Edström 10 PREMIER!
12 Sept-09 Gestrica Kattklubb Anne Köhn 8 CAPIB
13 Sept-09 Gestrica Kattklubb Kristiina Rautio 8 CAPIB, NOM!
5 Dec-09 Adelkatten Åsa Hammarlund 8 INT. PREMIER!
6 Dec-09 Adelkatten Maud Olsen Johansson 6 Ex1 %
3 Juli-10 Värmlands Kattklubb 6 CAGPIB
28 Aug-10 Gestrica Kattklubb Jörgen Frithiof 6 CAGPIB
29 Aug-10 Gestrica Kattklubb Anne Veland 6 Ex 2
5 Mars-11 Gestrica Kattklubb Åsa Hammarlund 6 Ex1 %
7 Maj-11 Lirak Raymond Saetre 6 CAGPIB, NOM!
8 Maj-11 Lirak Maud Olsen Johansson 6 CAGPIB
30 Juni-12 Värmlands Kattklubb Hannah Jensen 6 CAGPIB
1 Juli-12 Värmlands Kattklubb Åsa Hammarlund 6 CAGPIB

Nadiya

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
18 Okt-08 Speedcat Yan Rocha Folch 12 Ex 1, BIV
8 Nov-08 Stockholms Kattklubb Lone Lund 12 Ex1, BIV, NOM!
BEST IN SHOW!
9 Nov-08 Stockholms Kattklubb Fabio Brambilla 12 Ex1, BIV, NOM!
BEST IN SHOW!
6 Dec-08 Skogkattklubben Birka Lee Selassa 12 Ex 1
7 Dec-08 Skogkattklubben Birka Lesley Morgan-Blythe 12 Ex 1, NOM!
Bästa Kattunge i Sib Specialen!
13 Dec-08 Adelkatten, Norge Annika Billing 12 Ex 1
14 Dec-08 Adelkatten, Norge Veikko Sarela 12 12
14 Mars-09 Stockholms Kattklubb Aase Nissen 11 11
23 Maj-09 Hälsingekatten Ann-Gro Edström 9 CAC
28 Juni-09 Uppsala Kattklubb Eiwor Andersson 9 CAC
12 Sept-09 Gestrica Kattklubb Anne Köhn 9 CAC, CHAMPION! BIV
3 Okt-09 Top Cat Club Anne Köhn 7 CACIB
5 Maj-12 Lirak Gina Grob 7 CACIB
6 Maj-12 Lirak Francoise Milcent-Dubois 7 INT.CHAMPION!

Kull 10

Black Sam

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
12 Sept-09 Gestrica Kattklubb Michael Edström 12 Ex 1
13 Sept-09 Gestrica Kattklubb Kristiina Rautio 12 Ex 1, BIV, NOM!

Anne Bonny

Dalälvskatten

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
12 Sept-09 Gestrica Kattklubb Anne Köhn 12 Ex 1
13 Sept-09 Gestrica Kattklubb Kristiina Rautio 12 Ex 1
27 Sept-09 Dalälvskatten Charles Spijker 12 Ex 1
10 Okt-09 Alfakatten Sirpa Lindelf 12 Ex 1 BIV
6 Nov-09 Stockholms Kattklubb Maud Olsen Johansson 12 Ex 1 BIV
28 Nov-09 Birka Aase Nissen 12 Ex 2
30 Jan-10 Nerike Anette Engwall 11 Ex 2
14 Feb-10 Alfakatten Maud Olsen Johansson 11 Ex 2
3 April-10 Birka Kattklubb Anne Köhn 11 Ex 2
1 Maj-10 Lirak Grazny Laskowska-Malaga 9 CAC
2 Maj-10 Lirak Charles Spijker 9 CAC
8 Maj-10 Fräsets Kattklubb Dorte Kaae 9 Ex 2
23 Maj-10 Sundsvalls Kattklubb Maud Olsen Johansson 9 CHAMPION! BIV!
19 Jun-10 Uppsala Kattklubb Eva Porat 7 CACIB
20 Jun-10 Uppsala Kattklubb Lene Glem 7 CACIB
3 Jul-10 Trondheim Albert Kurkowski 7 INT.CHAMPION!
4 Jul-10 Trondheim Dorthe Kaae 5 CAGCIB
1 Aug-10 Klösets Kattklubb Maud Olsen Johansson 5 CAGCIB
28 Aug-10 Gestrica Kattklubb Jörgen Frithiof 5 CAGCIB
29 Aug-10 Gestrica Kattklubb Anne Veland 5 CAGCIB
29 Sept-10 Dalälvskatten Maud Olsen Johansson 5 Ex 2
13 Nov-10 Järva Robert Lubrano 5 CAGCIB
11 Dec-10 Birka Kristina Rautio 5 CAGCIB
12 Dec-10 Birka Lee Selassa 5 CAGCIB
8 Jan-11 Fräsets Kattklubb Sirpa Lindelöf 5 GRAND INT. CHAMPION!
9 Jan-11 Uppsala Kattklubb Charles Spijker 3 CACE
10 Sep -11 Scandinawian Winner Show  Uppsala Karl Preiss 3 CACE
17 Sep -11 Mellansvenska Kattklubben Annelie Persson 3 CACE, BIV, NOM!
1 Okt -11 Dalälvskatten Alexey Schukin 3 CACE
2 Okt -11 Dalälvskatten Raymond A Saetre 3 CACE
Nov -11 Norak Kristina Rautio 3 CACE
20 Nov -11 Järva Kattklubb Jörgen Frithiof 3 CACE
3 Nov-12 Gestrica Kattklubb Bertil Johansson 3 Ex1 %
15 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Lena Björkander 3 CACE
8 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Annelie Persson 3 Ex 2
9 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Michael Edström 3 CACE, BIV, NOM!
26 April – 14 Sundsvalls Kattklubb Donatella Mastrangelo 3 CACE, BIV, NOM!
27 April – 14 Sundsvalls Kattklubb Glenn Sjöbom 3 SUPREME CHAMPION! BIV!
14 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Annelie Persson 1 HP, BIV, NOM!
15 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Donatella Mastrangelo 1 HP
21 Feb – 15 Östkatten Michael Edström 1 HP
 26 Sept-15  Dalälvskatten Stéphanie Serraï 10  CAP, NOM!
27 Sept- 15 Dalälvskatten Åsa Hammarlund 10  CAP
27 Feb- 16 Fräset Åsa Hammarlund 10 PREMIER!

Mary Read

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
10 Okt-09 Uudenmaan Rotukissayhdistys Henry Hornell 12 Ex 2
11 Okt-09 Uudenmaan Rotukissayhdistys Nurit Pahl 12 Ex 2
Nov-09 ???? ???? 12 Ex 2
Nov-09 ???? ???? 12 Ex 2

Kull 11

Bogdan 

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
19 Juni-2010 Uppsala Kattklubb Eva Porat 12 Ex 1
19 Juni-2010 Uppsala Kattklubb Lene Glem Kull 3:a av 4:a
20 Juni-2010 Uppsala Kattklubb Erik Reijers 12 Ex 1, BIV
20 Juni-2010 Uppsala Kattklubb Britt-Maria Johansson Kull 2:a av 4:a
3 Juli-2010 Värmlands Kattklubb Maud Olsén-Johansson 12 Ex 1
4 Juli-2010 Värmlands Kattklubb Eva Porat 12 Ex 1, BIV
28 Aug-2010 Gestrica Kattklubb Michael Edström 11 Ex 1
29 Aug-2010 Gestrica Kattklubb Henry Hornell 11 Ex 1
3 Okt-2010 Östkatten Hannah Jensen 11 Ex 1
13 Nov-2010 Järva Kattklubb Dorte Kaae 11 Ex 1
11 Dec-2010 Birka Dorte Kaae 11 Ex 1
12 Dec-2010 Birka Lee Selassa 11 Ex 1, BIV
8 Jan-2011 Fräsets Kattklubb Grazyna Laskovska-Malaga 9 Ex 2
9 Jan-2011 Uppsala Kattklubb Anette Engvall 9 CAC
3 Sept-2011 Sundsvalls Kattklubb  Kai Ruonala 10 CAP

Svetlana

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
19 Jun-10 Uppsala Kattklubb Eva Porat 12 Ex 2
19 Jun-10 Uppsala Kattklubb Lene Glem Kullklass 3:a av 4
20 Jun-10 Uppsala Kattklubb Eric Reijers 12 Ex 2
20 Jun-10 Uppsala Kattklubb Britt-Maria Johansson Kullklass 2:a av 4
8 Jan-11 Fräsets Kattklubb Vesna Riznar-Resetic 9 CAC
5 Mars-11 Gestrica Kattklubb Raymond A Saetre 9 CAC
6 Mars-11 Gestrica Kattklubb Karina Bjuran 9 CHAMPION!

Ljudmila

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
6 Jul-10 Nerikes Kattklubb Veiko Sarela 12 Ex 2
19 Jun-10 Uppsala Kattklubb Eva Porat 12 Ex 1, BIV, NOM!
19 Jun-10 Uppsala Kattklubb Lene Glem Kullklass 3:a av 4
20 Jun-10 Uppsala Kattklubb Eric Reijers 12 Ex 1
20 Jun-10 Uppsala Kattklubb Britt-Maria Johansson Kullklass 2:a av 4
29 Aug-10 Gestrica Kattklubb Henry Hornell 11 Ex 1, BIV, NOM!
3 Sept-10 MSK Eskilstuna Michal Edström 11 Ex 3

Kull 12

Sharapova 

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
13 Nov-10 Norak, Norge Michael Edström 12 Ex 1
14 Nov-10 Norak, Norge Charles Spijker 12 Ex 1
11 Dec-10 Adelkatten, Norge Karina Bjuran 12 Ex 1, BIV, NOM!
12 Dec-10 Adelkatten, Norge Anne-Gro Edström 12 Ex 1
19 Feb-11 Berak, Norge Helene Reiter 11 Ex 1
20 Feb-11 Berak, Norge Sebastian Pruchniak 11 Ex 1
26 Mars-11 Stockholms Kattklubb Maud Olsén-Johansson 11 Ex 1, BIV, NOM!
27 Mars-11 Stockholms Kattklubb Geir Edvardsen 11 Ex 1, BIV!
9 Juli – 11 Trondheim Kvetoslava Mahelkova 9 CAC
10 Juli – 11 Trondheim Karina Bjuran 9 CAC
6 Aug – 11 Rosekatten, Norge Satu Hämalainen 9 CHAMPION!
7 Aug – 11 Rosekatten,Norge Hanne-Sofie Sneum 7 CACIB
3 Sept-11 Sunnmørskatten Francoise Milcent 7 CACIB
3 Dec – 11 Ädelkatten Eva Porat 7 INT. CHAMPION!  BIV!
4 Dec – 11 Ädelkatten Anne Veland 5 CAGCIB, BIV!
3 Mars-12 Berak Olga Komissarova 5 CAGCIB
4 Mars-12 Berak ? 5 CAGCIB
10 Mars-12 Racekatten – Danmark Britta Busse 5 CAGCIB
10 Mars-12 Katteklubben- Danmark Donatella Mastrangelo 5 CAGCIB
10 Mars-12 Darak- Danmark Raymond Saetree 5 GRAND INT. CHAMPION! BIV!
20 Jan-13 Järva Kattklubb Maud Olsen Johansson 3 CACS, BIV! NOM!
BEST IN SHOW!
31 Mars-13 Stockholms Kattklubb Michael Edström 3 CACS, BIV, NOM!
27 April-13 Storsjökatten Zvezdan Memedov 3 CACS, BIV, NOM!
28 April-13 Storsjökatten Lone Lund 3 CACS, NOM!
4 Maj-13 Lirak Maud Olsen Johansson 3 CACS
5 Maj-13 Lirak Veikko Saarela 3 CACS, NOM!
11 Maj-13 Uppsala Kattklubb Veikko Saarela 3 CACS, BIV! DVM – Distinguished Variety Merit! NOM!
BEST IN SHOW!
12 Maj-13 Uppsala Kattklubb Maud Olsen Johansson 3 CACS, NOM! BEST IN SHOW!
26 Maj-13 Hälsingekatten Martin Kabina 3 CACS
6 Juli-13 Gestrica Kattklubb Anne Köhn 3 CACS, BIV!
7 Juli-13 Gestrica Kattklubb Jörgen Billing 3 SUPREME CHAMPION! BIV, NOM!
16 Nov-13 Birka Kattklubb Judith Zuurveld 1 HP, BIV!
14 Juni-14 Uppsala Kattklubb Yan Roca-Folch 1 HP
2 Aug -14 Medelpads Kattklubb Ireneusz Pruchniak 1 HP
14 Aug -15 Hälsingekatten Ireneusz Pruchniak 1 HP
14 Nov-15 Hälsingekatten Malin Sundkvist 1 HP, BIV, NOM !
27 Feb-16 Fräset Sirpa Lindelöf 1 HP, NOM!
28 Feb-16 Fräset Åsa Hammarlund 1 HP, BIV, NOM !
27 Mars-16 Stockholms Kattklubb ???? 1 ***

Anastasija

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
11 Dec-10 Birka Dorte Kaae 12 Ex 1
12 Dec-10 Birka Steph Bruin 12 Ex 1

Ramirez

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
13 Nov10 Järva Kattklubb Dorte Kaae 12 Ex 1
11 Dec-10 Birka Dorte Kaae 12 Ex 1, BIV!
12 Dec-10 Birka Stephe Bruin 12 Ex 1
8 Jan-11 Fräsets Kattklubb Satu Hämäläinen 12 Ex 1
9 Jan-11 Uppsala Kattklubb Charles Spijker 12 Ex 1, NOM!
5 Mar-11 Gestrica Kattklubb Martti Peltonen 11 Ex 1
6 Mar-11 Gestrica Kattklubb Åsa Hammarlund 11 Ex 1
26 Mar-11 Stockholms Kattklubb Hannah Jensen 11  Ex 1, BIV, NOM!
27 Mar-11 Stockholms Kattklubb Geir Edvardsen 11 Ex 1
21 Maj-11 Hälsingekatten Maud Olsén-Johansson 9 CAC, NOM!
22 Maj-11 Hälsingekatten Kristiina Rautio 9 CAC
11 Jun-11 Speedcat Mario Ottino 9 CHAMPION!, BIV!
12 Jun-11 Speedcat Henry Hornell 7 CACIB
9 Juli-11 Katteklubben Midt-Norge Karina Bjuran 7 CACIB
10 Juli-11 Katteklubben Midt-Norge Vesna Riznar 7 Int.Champion!
3 Sept-11 Sundsvalls Kattklubb Jörgen Frithiof 5 CAGCIB, NOM!
3 Sept-11 Sundsvalls Kattklubb **** Avelshane BIS!
19 Nov 11 Järva Kattklubb Maud Olsén-Johansson 5 CAGCIB, NOM!
3:a Bäst i Ras!
20 Nov 11 Järva Kattklubb Jörgen Frithiof 5 CAGCIB 7:a Bäst i Ras!
3 Mars-12 Nerikes Kattklubb Annette Sjödin 5 CAGCIB
4 Mars-12 Nerikes Kattklubb Karina Bjuran 5 CAGCIB
10 Mar-12 Racekatten – Danmark Lone Lund 5 CAGCIB
10 Mar-12 Darak – Danmark Alfred Wittich 5 CAGCIB
10 Mar-12 Katteklubben – Danmark Annette Sjödin 5 GRAND INT.CHAMPION!
31 Mar-12 Stockholms Kattklubb Luigi Comorio 3 CAPS, BIV!

Kull 13

Judith

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
5 Mar-2011 Gestrica Kattklubb Åsa Hammarlund 12 Ex 1
6 Mar-2011 Gestrica Kattklubb Raymond A Saetre 12 Ex 2
26 Mar-2011 Stockholms Kattklubb Maud Olsén-Johansson 12 Ex 2
27 Mar-2011 Stockholms Kattklubb Anette Engvall 12 Ex 2
12 Juni-2011 Speedcat Mario Ottino 11 Ex 2

Kull 14

Vilkov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
11 Juni -2011 Speedcat Sebastian Pruchniak 12 Ex 1
3 Sept -2011 Sundsvalls Kattklubb Aliosha Romero 11 Ex 1, NOM!
2/5 röster i panel

Vannia

Datum Kattklubb Domare        Klass Resultat
3 sept-11 Sundsvalls Kattklubb Aliosha Romero 11 Ex
17 sept-11 Mellansvenska Kattklubben Marjatta Koskenkangas 11 Ex 1
2 Okt-11 Dalälvskatten Anette Engvall 11 Ex 2
3 Mars-12 Nerikes Kattklubb Geir Edvardsen 9 Ex 2
4 Mars-12 Nerikes Kattklubb Nurit Pahl 9 CAC

Kull 15

 Ninette

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
16 Jun-12 Uppsala Kattklubb Charles Spijker 12 Ex 1, BIV, NOM!
BEST OF THE BEST i Sibir Specialen!
16 Jun-12 Uppsala Kattklubb Kai Raunula Kullklass 3:a
17 Jun-12 Uppsala Kattklubb Luigi Comorio 12 Ex 1, BIV, Bäst i Ras!
17 Jun-12 Uppsala Kattklubb Raymond Saetre Kullklass BIS!
1 Sep-12 Mellansvenska Kattklubben Robert Lubrano 12 Ex 1
29 sep-12 Dalälvskatten Åsa Hammarlund 11 Ex 1, NOM!
30 sep-12 Dalälvskatten Jörgen Frithiof 11 Ex 1, NOM!
3 Nov-12 Gestrica Kattklubb Glenn Sjöbom 11 Ex 1, NOM!
4 Nov-12 Gestrica Kattklubb Hannah Jensen 11 Ex 1, NOM!
18 Nov-12 Birka Kattklubb Raymond Saetre 11 Ex 1
19 Jan-13 Järva Kattklubb Michael Edström 9 CAC
20 Jan-13 Järva Kattklubb Maud Olsen Johansson 9 CAC
10 Mars-13 Speedcat Henry Hornell 9 CHAMPION!
31 Mars-13 Stockholms Kattklubb Robert Lubrano 7 CACIB
27 Apr-13 Storsjökatten Zvezdan Memedov 7 CACIB
4 Maj-13 Lirak Marek Chadaj 7 INT. CHAMPION!
5 Maj-13 Lirak Maud Olsen Johansson 5 CAGCIB

Yurik

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
16 Juni -2012 Uppsala Kattklubb Charles Spijker 12 Ex 1, BIV, NOM! i Sibir Specialen!
16 Juni  -2012 Uppsala Kattklubb Kai Raunula Kullklass 3:a
17 Juni  -2012 Uppsala Kattklubb Nurit Pahl 12 Ex 1
17 Juni  -2012 Uppsala Kattklubb Raymond Saetre Kullklass BIS!

Anitchka

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
16 Juni -2012 Uppsala Kattklubb Charles Spijker 12 Ex 2
16 Juni  -2012 Uppsala Kattklubb Kai Raunula Kullklass 3:a
17 Juni  -2012 Uppsala Kattklubb Nurit Pahl 12 Ex 2
17 Juni  -2012 Uppsala Kattklubb Raymond Saetre Kullklass BIS!

Kull 16

Kurnikova

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
31 Mars-13 Stockholms Kattklubb Gerardo Fraga Guzman 12 Ex 1

Mikhailov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
31 Mars-13 Stockholms Kattklubb Gerardo Fraga Guzman 12 Ex 1, BIV
6 Juli -13 Gestrica Kattklubb Mats Askett 11 Ex 1
14-15 Sep-13 Scandinawian Winners Anette Sjödin 11 Ex 1
16 Nov-13 Birka Kattklubb Karl-Christian Gulsett 9 Ex 2
17- Nov-13 Birka Kattklubb Tellervo Kass 9 CAC
23 Nov-13 Turok Finland Zvezdan Memedov 9 CAC
24 Nov-13 Turok Finland Marjatta Koskenkangas 9 CHAMPION!
15 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Glenn Sjöbom 7 CACIB
16 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Linda Sviksa 7 CACIB
24 Maj – 14 Norak Tellervo Kass 7 INT. CHAMPION!
25 Maj – 14 Norak Mira Fonsén 5 CAGCIB
14 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Mats Askett 5 CAGCIB, NOM!
15 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Lena Björkander 5 CAGCIB, BIV!
23 Aug – 14 Järva Kattklubb Jörgen Frithiof 5 CAGCIB

Solonik

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
6 Juli -13 Gestrica Kattklubb Mats Askett 11 Ex 2

Kull 17

Zjukov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
15 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Lena Björkander 12 Ex 1, BIV, NOM!
16 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Hannah Jensen 12 Ex 1
8 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Raymond Saetre 12 Ex 1, BIV
9 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Åsa Hammarlund 12 Ex 1, NOM!
19 April – 14 Birka Kattklubb Lene Glem 12 Ex 1, NOM!
20 April – 14 Birka Kattklubb Robert Lubrano 12 Ex 1, NOM!
26 April – 14 Sundsvalls Kattklubb Janna Jyrkinen 12 Ex 1, NOM!
27 April – 14 Sundsvalls Kattklubb Donatella Mastrangelo 12 Ex 1
14 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Lena Björkander 11 Ex 1, NOM!
28 Juni- 14 Kalmar Kattklubb Veiko Saarela 11 Ex 1

Komarov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
9 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Åsa Hammarlund 12 Ex 2

Kull 18
Nina Petrova

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
15 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Glenn Sjöbom 12 Ex 1, BIV, NOM
16 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Linda Sviksa 12 Ex 3
8 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Michael Edström 12 Ex 1, BIV, NOM
9 Mars – 14 Stockholms Kattklubb Glenn Sjöbom 12 Ex 1, BIV, NOM
5 April- 14 Björkstakatten Eva Porat 12 Ex 1, BIV, NOM
6 April- 14 Björkstakatten Maud Olsen Johansson 12 Ex 1, BIV, NOM
26 April- 14 Sundsvalls Kattklubb Charles Spijker 12 Ex 1, BIV, NOM
BEST IN SHOW!
27 April- 14 Sundsvalls Kattklubb Janna Jyrkinen 12 Ex 3
14 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Mats Askett 11 Ex 1,BIV, NOM
BEST IN SHOW!
15 Juni – 14 Uppsala Kattklubb Lena Björkander 11 Ex 1, NOM
BEST IN SHOW!
19 Juli – 14 Trondheim Kristiina Rautio 11 Ex 1
26 Juli – 14 Boråskatten, Ulricehamn Rolf Voehringer 11 Ex 1, NOM
27 Juli – 14 Boråskatten, Ulricehamn Zvezdan Memedov 11 Ex 1,BIV
6 Sept – 14 Mellansvenska Kattklubben Anne Veland 9 CAC, BIV, NOM
27 Sept – 14 Dalälvskatten Robert Lubrano 9 CAC

Pjotr Timf

CAPIB

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
15 Feb – 14 Nerikes Kattklubb Martti Peltonen 12 Ex 1, BIV
8 Mars – 14  Stockholms Kattklubb Maud Olsén-Johansson 12 Ex 1, BIV
9 Mars – 14  Stockholms Kattklubb Åsa Hammarlund 12 Ex 1
5 April – 14 Björkstakatten Minna Krogh 12 Ex 1, NOM!
6 April – 14 Björkstakatten Lene Glem 12 Ex 1, BIV, NOM!
26 April – 14 Sundsvalls Kattklubb Grazyna Laskowska-Malaga 12 Ex 1, BIV, NOM!
26 April – 14 Sundsvalls Kattklubb Donatella Mastrangelo 12 Ex 1, BIV, NOM!
3 Maj – 14 Storsjökatten Michael Edström 12 Ex 1
4 Maj – 14 Storsjökatten Hanne Sofie Sneum 12 Ex 1,  NOM!
14 juni- 14 Uppsala Kattklubb Yan Roca -Folch 11 Ex 2
15 Juni- 14 Uppsala Kattklubb Mats Askett 11 Ex 1
19 Juli- 14 Trondheim Bertil Johansson 11 Ex 1,  NOM!
Bästa ungdjur i Sibspecialen!
20 Juli- 14 Trondheim Veikko Saarela 11 Ex 1, BIV, NOM!
2 Aug- 14 Medelpads Kattklubb Ireneusz Pruchniak 11 Ex 1,  NOM!
BEST IN SHOW!
23 Aug- 14 Järva Kattklubb Lene Glem 9 CAC
24 Aug- 14 Järva Kattklubb Mats Askett 9 CAC
6 Sept- 14 Mellansvenska Kattklubben Kristina Rautio 9 CHAMPION!
13 Sep- 14 Scandinawian Winner Louis Coste 7 CACIB
27 Sep- 14 Dalälvskatten Robert Lubrano 7 CACIB
28 Sep- 14 Dalälvskatten Lena Björkander 7 INT.CHAMPION!
15 Nov- 14 Hälsingekatten Hannah Jensen 5 CAGCIB
3 Jan -15 Fräsets Kattklubb Mats Askett 5 CAGCIB, BIV
4 Jan -15 Fräsets Kattklubb Anne Veland 5 CAGCIB
21 Feb – 15 Östkatten Glenn Sjöbom 5 CAGCIB, NOM!
14 Mar- 15 Riga  Alexey Schukin 5  CAGCIB
15 Mar- 15 Riga  Martti Peltonen 5  CAGCIB
 5 April-15  SW Göteborg  Åsa Hammarlund 5  Ex 2
2 Maj-15 Västerås Marteinn Tausen 5 CAGCIB, BIV, NOM!
16 Maj-15 Gestrica Kattklubb Maud Olsen Johansson 5 Grand Internationell Champion, BIV!
17 Maj-15 Gestrica Kattklubb Yan Rocha Folch 3  CACS, NOM!
6 Juni-15 Nerike Lena Björkander 3 CACS, BIV!
26 Jun-15 Värmlands Kattklubb Anne Køhn 3 CACS
27 Jun-15 Värmlands Kattklubb Aliosha Romero 3 CACS
1 Aug-15 Skien, Norge Anne Gro Edström 3 CACS, BIV!
2 Aug-15 Skien, Norge Olga Komissarova 3 CACS, NOM!
22 Aug-15 Järva Kattklubb Mats Askett 3 CACS, NOM!
26 Sep-15 Dalälvskatten Veikko Saarela 3  CACS, BIV!
27 Sep-15 Dalälvskatten Alessandro Ghibaudo 3  CACS, BIV!
 31 okt-15  Alfakatten  Glenn Sjöbom 3  CACS, BIV, BEST IN SHOW!
14 Nov-15 Hälsingekatten Ireneusz Pruchniak 3 SUPREME CHAMPION!
3 Sep-16 Sundsvalls Kattklubb Mats Askett 10 CAP
3 Sep-16 Mellansvenska Kattklubben Glenn Sjöbom 10 CAP, BIV,DVM!, NOM!
1 Okt-16 Dalälvskatten Jörgen Frithiof 10 PREMIER!
15 Okt-16 Hälsingekatten Aliosha Romero 8  CAPIB,BIV!
19 Nov-16 Birka Kattklubb Caroline Stoa 8 CACIB,NOM!
9 Dec-16 Adelkatten ?????? 8 ????, 10 Dec-16 Adelkatten ?????? 8 ????,

 

Prochorov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
5 April – 14 Björkstakatten Eva Porat 12 Ex 1

Kull 19

Andrej Popov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
14 juni – 14 Uppsala Kattklubb Yan Roca-Folch 12 Ex 2

Kull 20
Zhukova

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
27 Juni – 15 Calmare Kattklubb Yan Roca-Folch 12 Ex 1
28 Juni – 15 Calmare Kattklubb Karl Preiss 12 Ex 1, BIV
2 Aug – 15 Speedcat Michael Edström 12 Ex 2
22 Aug – 15 Järva Kattklubb Jörgen Frithiof 12 Ex 3
23 Aug – 15 Järva Kattklubb Hanna Jensen 12 Ex 3
5 Sept – 15 Mellansvenska Eva Porat 12  Ex 3
26 Sept- 15 Dalälvskatten Åsa Hammarlund 11 Ex 3
27 Sept- 15 Dalälvskatten Stéphanie Serraï 11 Ex 2
31 Okt-15 Alfakatten Glenn Sjöbom 11 Ex 2
14 Nov-15 Hälsingekatten Malin Sundqvist 11 Ex 1
15 Nov-15 Hälsingekatten Alexey Shchukin 11 Ex 1
23 Jan-16 Nerike Dominika Halicka 9 Ex 2
27 Feb-16 Fräset Jaana Jyrkinen 9 CAC

Kriukov

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
1 Aug- 15 Skien Minna Krogh 12 Ex 1
2 Aug- 15 Skien Louis Coste 12 Ex 1
22 Aug- 15 Järva Kattklubb Jörgen Frithiof 12 Ex 2
23 Aug- 15 Järva Kattklubb Hannah Jensen 12 Ex 3
26 Aug- 15 Dalälvskatten Åsa Hammarlund 12 Ex 1
27 Aug- 15 Dalälvskatten Stéphanie Serraï 12 Ex 1

Kull 21
Regina Derieva

Datum Kattklubb Domare Klass Resultat
26 Mars Stockholms Kattklubb ???? 12  Ex 2

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *